Edukacja empatyczna. Przedstawiamy pierwszego e-booka poświęconego zajęciom uwrażliwiającym dzieci i młodzież na los zwierząt hodowlanych. Zawiera on zarówno propozycje warsztatów i prelekcji, jak i cenne uwagi dotyczące przygotowania merytorycznego i pedagogicznego do zajęć. E-book został stworzony z myślą o nauczycielach Światowa Deklaracja Praw Zwierząt uchwalona przez UNESCO w dniu 15.10.1978 w Paryżu WSTĘP …Z uwagi na to, że każde zwierzę, jako istota żywa, ma prawa w sferze moralnej; że nieznajomość i nieuznawanie tych praw sprowadziły człowieka i prowadzą go nadal na drogę przestępstw przeciwko naturze i zwierzętom; że uznanie przez gatunek ludzki prawa innych gatunków zwierzęcych do las zimą (prawa i lewa strona) Karty pracy zest. 10 - karty nr 2a i 2b mieszkańcy lasu (mozaika), sowy (łączymy wg wielkości) Karty pracy zest. 23 - karty nr 5a i 5b dokarmiamy zwierzęta zimą (sarna, zając i dzik), karmnik dla ptaków (rysujemy po śladzie) Karty pracy zest. 20 - karty nr 5a i 5b Zabawa w chowanego (ukryte zwierzątka), Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich „Przygotowanie się zwierząt do zimy” Blok tematyczny: „Przygotowanie się zwierząt do zimy” Temat dnia: „Jesienne kłopoty leśnych zwierząt” Cel główny:-Przeliczanie w zakresie 4-Poznanie sposobu przygotowania się zwierząt leśnych do zimy-Utrwalenie wiadomości na temat jesieni Cele operacyjne: mówią zabawę na powitanie chętnie Temat lekcji; Dla Ciebie mamo, dla Ciebie tato. Notatka z lekcji; - Wszyscy wiemy że w maju obchodzimy dzień mamy, a w czerwcu dzień taty. Rodzice to najważniejsze osoby dla każdego dziecka. Opiekują się nami, troszczą się, pocieszą i przytulą. Dzisiaj podziękujemy naszym rodzicom śpiewem i piosenką. Są to książki, które klienci wybierali przy okazji zakupu „Spór o prawa zwierząt” autorstwa Tomasz Pietrzykowski. Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik, książka wydana w 2019 roku. Książka zawiera omówienie narzędzi prawnych, które mogą służyć poprawie losu zwierząt, zarówno w odniesieniu do bieżącej interwencyjnej W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH. TEMAT: Jesienne zwyczaje leśnych zwierząt. CEL GŁÓWNY: - zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt leśnych do zimy; - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych; CELE OPERACYJNE: Dziecko: - zna i prawidłowo nazywa leśne zwierzęta; - wie, w jaki sposób wybrane leśne zwierzęta przygotowują się do Ja jednak zauważyłem, że dla wielu takie koncentrowanie się na człowieku oznacza poruszanie się w sferze znajdującej się poniżej ludzkiego horyzontu etycznego. Dlatego moim zdaniem ludzie powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele osób widzi związek troski o prawa zwierząt z innymi sferami życia. Prezentacje. Październik nazywany jest miesiącem zwierząt. Dlaczego? Między innymi dlatego, że 4 października obchodzimy Dzień Zwierząt. W tym dniu warto zwrócić uwagę na te gatunki, które są najbardziej zagrożone. Najnowszy raport IPSA (Międzynarodowej Platformy Naukowo-Przyrodniczej ds. Aktualności. Data dodania: 22.01.2020. Spotkanie odbędzie się w czwartek w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Adwokat Karolina Kuszlewicz, jest prawniczką, aktywistką, publicystka i autorka bloga W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata. Wydawcą jej książki jest Wolters Kluwer. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.30. 8nV9R4y. Prawa zwierząt w Polsce niestety nadal są łamane. Mimo coraz większej świadomości społecznej, nadal słyszymy w mediach historie o znęcaniu się nad zwierzętami a sprawcami bywają ludzie, którzy powinni świecić przykładem. O zwierzęta zaś trzeba dbać. Prawa zwierząt w Polsce reguluje ustawa z 1997 roku, która ostatni raz była nowelizowana w 2019 roku. Prawa zwierząt a obowiązki właściciela Ustawa o prawie zwierząt z 1997 roku była wielokrotnie nowelizowana. Wynikało to przede wszystkim z rosnącej świadomości społecznej dotyczącej opieki nad zwierzętami. Ostatnia nowelizacja miała miejsce w 2019 roku. W 2020 posłowie zgłosili projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – tzw. „piątki dla zwierząt”, natomiast ostatecznie nie został on wprowadzony w życie. Według ustawy o prawach zwierząt, każdy właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzęciu (np. psu): ochronę przed zimnem, upałem, opadami; odpowiednią karmę – przede wszystkim zdrową; stały dostęp do wody; szczepienie przeciwko wściekliźnie. Zabrania się trzymania psa na uwięzi na stałe. Można to robić nie dłużej niż 12 godzin na dobę, uwięź nie powinna być też krótsza niż 3 metry. Ochrona praw zwierząt – co grozi za łamanie przepisów? Ustawa o ochronie praw zwierząt przede wszystkim wskazuje obowiązki właściciela. Ich niedopełnienie jest równoznaczne z wykroczeniem, za które można dostać mandat w wysokości 500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa określa tylko minimum opieki, a właściciel powinien wykazywać się większą troską o los swojego towarzysza. Ustawa o ochronie praw zwierząt daje prawa różnego rodzaju organizacjom do kontrolowania warunków życia zwierząt. Daje także możliwość odebrania zwierzęcia właścicielowi. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi grzywna do 100000 zł, a nawet kara więzienia do lat 3. Jeśli widzisz cierpienie zwierząt – reaguj! Sprawdź jakie organizacje w Polsce są obrońcami praw zwierząt i jak działają. Ustawa o ochronie zwierząt 2020 Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zaproponowana w 2020 roku pod hasłem „piątki dla zwierząt” zakładała, zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika); zakaz eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego; zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych; zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz stosowania kolczatek. Propozycja ustawy wzbudziła jednak dużo kontrowersji, szczególnie wśród hodowców zwierząt futerkowych i zwierząt przeznaczonych do uboju rytualnego. Ostatecznie z ustawy się wycofano. Zapowiadany jest nowy projekt. Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika SpecjalnaOpublikowano: 6 czerwca 2021 roku. Temat lekcji: Na wiejskim podwórku – utrwalenie wiadomości o zwierzętach mieszkających na wsi Przedmiot: funkcjonowanie osobiste i społeczne Klasa: VII um Cel ogólny zajęć: utrwalenie wiadomości o zwierzętach mieszkających na wsi Cele szczegółowe zajęć – uczeń: rozpoznaje i nazywa zwierzęta mieszkające na wsirozpoznaje potomstwo zwierząt wiejskichrozróżnia odgłosy zwierząt i potrafi je dopasować do odpowiedniej ilustracjiwie, co nam dają zwierzęta gospodarskie i co możemy zrobić z tych produktówpotrafi odpowiednio dopasować zwierzęta do ich domupotrafi skupić się na wykonywanej aktywnościrozumie i wykonuje polecenia nauczyciela Metody i formy pracy: Metody: słowna (rozmowa kierowana), praktyczna (zadania do wykonania), aktywizująca (TiK) Formy: indywidualna, zbiorowa jednolita i zróżnicowana Środki dydaktyczne: obrazki zwierząt wiejskich i ich domów, sprzęt multimedialny z dostępem do Internetu (komputer/laptop), rzutnik, nagrania odgłosów zwierząt, prezentacja multimedialna, zadania multimedialne, quiz podsumowujący Przebieg zajęć: I Część wstępna 1. Wyznaczenie dzieciom kryteriów sukcesu. Maja: nazywa zwierzęta wskazane przez nauczyciela na ilustracjachdopasowuje domy do odpowiednich zwierząt, nazywa niektóre z nich Reszta klasy: samodzielnie wymienia 4 zwierzęta hodowane na wsiwymienia po 1 produkcie, jaki pozyskujemy od danego zwierzęcia hodowanego na wsi II Część główna 1. Wysłuchanie wiersza Stanisława Kraszewskiego „Na wiejskim podwórku”, odpowiadanie na pytania do wiersza. Nazywanie zwierząt wiejskich i ich dzieci. 2. Oglądanie ilustracji zwierząt gospodarskich – utrwalanie ich nazewnictwa. 3. Zadanie interaktywne – przyporządkowanie parami małych zwierząt z ich dorosłymi odpowiednikami. 4. Kogo słyszysz? – zabawa słuchowa 5. Gdzie ja mieszkam? – oglądanie filmiku edukacyjnego na platformie YouTube. 6. Dopasowywanie ilustracji zwierząt do ich domów – utrwalanie nazewnictwa. Memory 7. Wierszyk E. Stadtmüller „Śniadanie” Jedźmy na wieś – daję słowo, że tam można podjeść zdrowo. Już od rana białą rzeką wyśmienite płynie mleko. Płynie do nas wprost od krowy, serek z niego będzie zdrowy. Kura chwali się od rana: – Zniosłam jajko, proszę pana! Proszę spojrzeć – to nie bajka. Wprost od kury są te jajka! Jeszcze tylko kromka chleba i do szczęścia nic nie trzeba. 8. Po co hodujemy zwierzęta – prezentacja. 9. Co nam dają zwierzęta – zadanie interaktywne. Dopasowywanie produktów odpowiednio do zwierząt, od których dany produkt pozyskujemy. III Część końcowa 1. Quiz wiedzy Autor: Aleksandra Gutowska – Czytelniczka Portalu Monika Miłowska Autor Monika Miłowska Współzałożycielka Fundacji CultureLab i portalu edukacyjnego Poprzez portal wraz z ekspertami dzieli się pasją i wiedzą z zakresu zrównoważonego rozwoju, inspirując do działań i tworząc innowacyjne materiały edukacyjne, tj. bajki, gry, eksperymenty, filmy animowane czy aplikacje. Wszystkie materiały nawiązują do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i zachęcają najmłodsze dzieci do zaangażowania na rzecz środowiska i drugiego człowieka. zobacz wszystkie artykuły Wrzesień 2019 Czy wiesz, że 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt? W tym dniu warto zwrócić uwagę na te gatunki, które są najbardziej zagrożone. więcej Pobierz Pomoce dydaktyczne 3 Otwórz w kiosku Ten plik można pobrać za pomocą przelewu ( PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA. Bądźcie gotowi na Dzień Zwierząt w przedszkolu i szkole! 4 października świętujemy dzień naszych mniejszych i większych współmieszkańców Ziemi. Poniżej zestaw przydatnych pomocy dydaktycznych - nowych i tych, które wcześniej pojawiły się na stronie :)Dzień Zwierząt to piękna okazja, aby wytłumaczyć dzieciom, że wcale się tak bardzo od zwierząt nie różnimy, ba sami nimi jesteśmy. Zapraszam do korzystania!Napis Dzień ZwierzątNapis nr 2 Dzień ZwierzątPrezentacja pdf Wszyscy jesteśmy zwierzętamiKarta Praw ZwierzątPuzzle ze zwierzętamiKarty po śladzieKolorowankiKarty pracyMedale Przyjaciel ZwierzątZwierzęce materiały dostępne na Dzieckiem bądź